AOB forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Čeone lampe

+2
vaso
Steva
6 posters

Ići dole

Čeone lampe Empty Čeone lampe

Počalji od Steva 1/10/2012, 13:42

Black Diamond VS Petzl? Šta mislite, koje su bolje i zbog čega? Za koje potrebe koristite lampu i kakva su vam iskustva?
Steva
Steva
Admin

Broj poruka : 56
Godina : 40
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.03.2008

http://www.alp.rs

Nazad na vrh Ići dole

Čeone lampe Empty Re: Čeone lampe

Počalji od vaso 1/10/2012, 18:44

Petzl Tiku sam imao dok je nisam izgubio Very Happy i radila je i više nego dovoljno za moje potrebe. Sa BDom nemam iksustva. Sad imam neku kinesku od 150 dinara. Djeluje jadno, nepouzdano, glomazna je ali šljaka već godinu dana. U svakom slučaju ću da je penzionišem prvom prilikom. Sve zavisi od apetita i potreba.
vaso
vaso

Broj poruka : 39
Godina : 38
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 21.03.2012

http://www.vasostokic.com

Nazad na vrh Ići dole

Čeone lampe Empty Re: Čeone lampe

Počalji od diskus_toma 2/10/2012, 12:30

Pozdana u Beogradu ili i u Novom Sadu.A kad rikne onda si ga n...Imao sam iskustvo, sa pijacnom "dobrom i jeftinom " lampom.Sicevo, mrak, mi se izgubili, a pojma nemamo gde je abzajl.A meni se lampa raspala.Drzao sam je u zuboma 3 sata dok smo se spustali!Valjda je ono moje balavljenje bilo dobro doslo da sprovede malo vise struje, pa je nekako svetlela.U svakom slucaju, ja imam Tiku XP i mogu reci, sve pohvale.

diskus_toma

Broj poruka : 70
Datum upisa : 18.04.2008

Nazad na vrh Ići dole

Čeone lampe Empty Re: Čeone lampe

Počalji od vaso 2/10/2012, 15:01

Čekam da nahebem pa da i ja prenes poučnu priču mlađim generacijama Smile
vaso
vaso

Broj poruka : 39
Godina : 38
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 21.03.2012

http://www.vasostokic.com

Nazad na vrh Ići dole

Čeone lampe Empty Re: Čeone lampe

Počalji od Aca 3/10/2012, 00:06

Ti si vec koliko znam nahebao Razz

Salu na stranu, te odlicne buvljacne se raspadaju seminarcima u ASAK-u jos pri prvoj akciji, retko koja prezivi drugu!

E sad, da odgovorim Stevi na pitanje, u globalu ja BD lampe nikada ne bih uzeo, za to postoji par razloga.

-Kao prvo, nijedna nije ni priblizno robusna i cvrsta kao petzl pandan istoj, mozda ne mnogo bitno za planinara, ali za alpinistu a pogotovu speleologa krucijalno. U ASAK-u ja nisam ni cuo ni video da iko koristi bilo kakvo BD svetlo, samo petzl i po neki mammut lucido koji se pokazao ok, pogotovu kad je na popustu 5500din Smile E da, i Kobi sa skurionom od 1000e Razz
Konkretno myo i tikka su se pokazale kao izuzetno pouzdane i izdrzljive lampe, duo koji ja koristim je tek kategorija za sebe, ali nije bas za ovu nasu pricu.

-Drugo, BD nema ni jednu lampu sa regulisanim svetlom! S izuzetkom tikke (a i ona ima opciju da bude regulisana) koju posmatram kao rezervno/pomocno/kamp svetlo nikada ne bih uzeo neregulisanu lampu. Razlog je vrlo jednostavan, sta ce mi 120 sati ili neka slicna bolestina od trajanja a da mi pri tome lampa ckijli? Cemu sluzi 80 lumena kada ce posle pola sata da sidje ispod 50, a posle par sati to ce biti sasvim druga lampa! Licno vise volim da imam vise regulisanih modova koje cu da menjam po potrebi i da u svakom trenutku imam pouzdano svetlo istog inteziteta, a po potrebi naravno zamenicu baterije ili cu planirati kako koristim koji mod.
Myo rxp, Tikka i novi Nao mogu doslovce da se programiraju, da imas tacno onakvo svetlo kakvo ti zelis i kakvo ti je potrebno, ne znam ni jednu BD lampu koja ima takvu opciju.
Inace licno sam dva puta izvodio ljude iz pecina svetleci im svojom lampom jer njihova radi bez problema "par dana" pa nisu poneli rezervne baterije Wink

Sa druge strane, jedino sto BD "vadi" u ovoj prici je niska cena, ali u mom slucaju, a trenutno pricam kao speleolog dobra lampa je od zivotne vaznosti i to nema cenu!

PS:Sta ti bi da postavis pitanje o svetlu a speleolozi u okolini? Stevo ti si bas mazohista Wink
Aca
Aca

Broj poruka : 34
Lokacija : Majcica Zemljica
Datum upisa : 30.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Čeone lampe Empty Re: Čeone lampe

Počalji od Steva 3/10/2012, 03:07

Koristim BD Icon vec godinama i imam samo pozitivna iskustva sa tom lampom. Imam drugare koji imaju Spot i takodje imaju samo pozitivna iskustva... Nisam bas najbolje razumeo taj deo oko "regulisanih" lampi, sta to tacno znaci? Jesi li mislio na programiranje baterije ili nesto drugo?
Znas kako se kaze: mazohizam jaca organizam Smile
Steva
Steva
Admin

Broj poruka : 56
Godina : 40
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.03.2008

http://www.alp.rs

Nazad na vrh Ići dole

Čeone lampe Empty Re: Čeone lampe

Počalji od Aca 3/10/2012, 11:21

Pazi, ja kad je svetlo u pitanju pisem pre svega kao neko ko pecinari, pa tek onda kao neko ko se bavi alpinizmom. Kada uporedim npr BD Cosmo koju ima Damir (ako me secanje sluzi) i Tikku, ova druga je znatno cvrsce napravljena, i znatno je izdrzljivija. Ovo zadnje garantujem, posto vecina ljudi upravo raznorazne Tikke nose po pecinama kao sekundarno svetlo, jos nisam cuo da je neka izdala. Isto vazi i za myo lampe. Inace u speleo objektima je potpuno normalno da ti lupas glavom o sve i svasta, samim tim kroz to isto lupanje prolazi i lampa Wink

Sto se tice regulisanog svetla, moram da ispravim sebe, BD Sprinter ima opciju regulisanog svetla, ali je skuplja od myo rxp-a i ima litijumsku bateriju, sto znaci kad nestane struje ne moze da se menja, osim naravno ako ne kupis dodatnu.
Nego, razlika izmedju regulisanog i nergulisano svetla:

-neregulisano: kako se baterije prazne, napon koja ona moze da isporuci opada (ovde pricam za alkalne/nimh baterije) i samim tim svetlo vremenom gubi na intezitetu. Pozitivna stvar, lampa ce dugo da svetli, npr pomenut BD Storm ima trajanje do 200h a navodno je 100 lumena jaka! E sad, mana je sto lampa krece sa 100 lumena, ali vremenom ona ce svetleti sve slabije.

-regulisano: elektronika odrzava konstantan napon, ali na racun kapaciteta baterija. Samim tim mi imamo svetlo koje je konstantno, npr moj DUO pre menjanja modula je svetleo nesto duze od 6h sa 4 eneloop XXX baterije intezitetom od 67 lumena, ali dok svetli svetlo je uvek isto!

Ja ne kazem da sam u pravu, a sem toga ja na svetlo gledam kao na nesto sto cu nositi i u speleo objekte i imam posebne zahteve od njih, pre svega da budu sto izdrzljivije. Sve ovo sto sam pomenuo moze da bude nekome bitno a i ne mora. Licno bih uvek dao vise para za Petzl lampu iz navedenih razloga. Sa druge strane nema razloga da BD ne radi posao kako treba, ali meni licno (sto nikoga ne obavezuje na bilo sta) nije to to.
Doduse moram da napomenem da sam vlasnik myo belt 3 lampe, stare skoro 10god, a sa druge strane jedina iskustva sa BD lampama su uglavnom u Iglu sportu, citanje specifikacija i povremeno razgledanje neke kad naletim na nekog ko ih ima.
Aca
Aca

Broj poruka : 34
Lokacija : Majcica Zemljica
Datum upisa : 30.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Čeone lampe Empty Re: Čeone lampe

Počalji od pera 3/10/2012, 14:51

Jao, ovo je tema za mene Wink

Znaci ovako, ja imam vec 5-6 godina tiku XP prve generacije
kleo sam se u nju do pre par meseci. Nije me izdala nikada (osim u kanjonu brusnice ali to je opet bila moja greska jer nisam imao rezervne baterije).

Ono sto sam ja zakljucio je da je tikka XP koju ja koristim (a i svi koje znam imaju jako slicne lampe, u trenucima dokolice smo merili koja vise baca, naravno Wink sasvim dovoljna za penjanje i za po kampu ali za silaz ume da bude malo slaba. Naime tikka XP tesko da moze da osvetli dno uzeta za abzajl ili da baci svetlo 50m daleko da vidim da li je ide ovom ili onom stazo, a to po mraku kad sam umoran u silasku ume da bude jako iritirajuce.

Zbog toga sam ja resio da tome stanem na kraj, a i kako drugacije nego da nesto prepravim.

Prvo sam nasao litijumske AAA baterije (ne litijum jonske koje su punjive nego energizer litjium koje su za jednokratnu upotrebu kao i alkalne) koje imaju ravnu karakteristiku praznjenja. E sad posto ce neko da pita sta to znaci, aj ja da odgovorim unapred :

Alkalna baterija kad je nova ima napon od 1.5 volti. 15. x 3 (komada guta tika) je 4.5V. Ta ista alkalna baterija kad je pri kraju ima napon od samo 0.9V pa to opet puta 3 je 2.7V. E sad snaga lampe zavisi kvadratno od napona (otprilike vazi i za LED) tako da ako moja tikka ima 40 lumena sa novim baterijama, sa praznim ce imati otprilike (40 * 2.7^2 / 4.5^2) nesto ispod 15 lumena!!! To je onaj deo o neregulisanim lampama.

E sad posto ja imam tiku koja niej regulisana, kupio sam litijumske baterije koje za pocetak imaju 1.8V, tako da moja tikka u startu sija jace ali glavna prednost je sto napon ovih baterija skoro da ne pada dok se ne isprazne bas skroz. To je ujedno i mana, jer nemate ideju kad ce da vam crknu baterije (kao sto se meni i desilo u kanjonu Brusnice). Druga mana je sto su baterije jako skupe (2-3e je komad), nema ih nigde da se kupe, ali zato traju 5-6 puta duze od alkalnih i uvek sijaju jednako jako. Petzl kaze da nije dobro d se korste u njihovim lampama pa imajte to u vidu, da ne bude posle "reko mi pera"

Pposto mi sve to ipak nije bilo dosta a i posto su se u poslednje vreme pojavila zaista cudovista od LED-ova, ja sma naravno promenio dioidu i socivo u mojoj tiki. To je za sada samo test jer cekam da mi stigne jos efikasnija dioda pa da je stavim u lampu, ali za sad su rezultati sasvim zadovoljavajuci.

A cisto da vam docaram koliko su jake nove diode, napravio sam sebi lampu za ronjenje od 1000 lumena jer mi tu nije bitno da sija 4 dana ni da mi baterijue budu lagane, ali tih 1000 lumena uz dobru optiku sijaju jace nego prosecno dobri farovi na kolima.

Mozda sam malo skrenuo sa teme ali mislim da se u danasnje vreme u samogradnji za iste pare moze dobiti puno bolja lampa nego i petzl i BD koje koriste vec odavno zastarele modele dioda, cisto zato sto si izasle pre 3-4-5-10 godina na trziste.

eto toliko od mene za ovo javljanje Wink
pozdrav
Pera
pera
pera
Admin

Broj poruka : 266
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 18.02.2008

http://perop.homeip.net

Nazad na vrh Ići dole

Čeone lampe Empty Re: Čeone lampe

Počalji od dzoniBbad 3/10/2012, 18:37

Ih, Stevo, pa ovo je kao da pitas da li je bolji Mercedes ili BMW, umesto da poredimo konkretne modele dva proizvodjaca

Pre jedno 3 godine, kad mi je trebala lampa, imao sam priliku da nabavim BD Spot LED na popustu za nekih 30 USD. U to vreme Tikka XP je bila reda 55 USD.

BD Spot je malo neintuitivna pa zapravo moras da procitas uputstvo kako se upotrebljava to jedno-dugme-za-sve da dobijes sta zelis. Verujem da i ostali slicni modeli rade po istom principu, pa kad naucis jednu, to ti je to..

Kao primedbu mogu i da navedem da plastika sociva nije narocito tvrda. Od vucaranja po rancu i po slemu se izgrebala i sad svetlost "na daljinu" baca malo difuzno i nema vise onaj domet.
Posto ne koristim cesto i dugo u kontinuitetu, baterije mi dosta leze neuposlene u lampi. Menjao kad vidim da je jacina svetla opala, a to je definitivno na manje od deklarisanih X sati na najvecoj jacini svetlosti.

Za moje potrebe nekog pristupa/odstupa/nocne upotrebe po snegu i po kampu je sasvim ok. To ne znaci da je lampa izvanredna, nego da nemam velike potrebe Wink, ali sasvim je dobra za svoju cenu.

Za speleologiju ili upotrebu na -30C su drugi zahtevi i modeli. Nisam koristio pa necu ni da komentarisem.

Mozda je Petzl inovativniji, ali koliko para toliko i muzike.

Od pere nismo ni ocekivali nista drugo nego da napravi neku custom verziju..

dzoniBbad

Broj poruka : 13
Datum upisa : 03.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Čeone lampe Empty Re: Čeone lampe

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu