AOB forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Oštri karabineri by Bojan Jovičić

3 posters

Ići dole

Oštri karabineri by Bojan Jovičić Empty Oštri karabineri by Bojan Jovičić

Počalji od Steva 15/10/2012, 19:34

Povodom fatalnog pada vodiča nastalog sečenjem užeta o oštre ivice karabinera, izašla je mala analiza na sajtu UKC.

Do kreiranja oštrih ivica karabinera dolazi kretanjem užeta u određenim situacijama, o čemu možete pročitati više u ovom saopštenju Black Diamond-a. Tu pored načina nastanka ove pojave na karabinerima, možete videti i kako smanjiti mogućnost da do ovoga dođe na karabinerima.
Kada karabiner dođe u ovakvo stanje, dovoljan je i mali pad (u analizi je primer sa drugog međuosiguranja) koji može da preseče uže.

Obavezno pogledajte i ovaj thread koji se pominje u analizi.

Vodite računa ako vidite karabinere u ovakvom stanju da ih ne koristite i da ukažete da treba da se odmah uklone iz upotrebe.
Steva
Steva
Admin

Broj poruka : 56
Godina : 40
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.03.2008

http://www.alp.rs

Nazad na vrh Ići dole

Oštri karabineri by Bojan Jovičić Empty Re: Oštri karabineri by Bojan Jovičić

Počalji od Steva 15/10/2012, 19:36

Iskreno, ja ne znam koliko čovek treba da bude glup da bi koristio ovoliko istrošene karabinere? Ovo bih pre shvatio kao opomenu za postavljanje toprope sidrišta na fiksne karabinere!
Steva
Steva
Admin

Broj poruka : 56
Godina : 40
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.03.2008

http://www.alp.rs

Nazad na vrh Ići dole

Oštri karabineri by Bojan Jovičić Empty Re: Oštri karabineri by Bojan Jovičić

Počalji od sanica_bananica 17/10/2012, 22:52

Glup neko ili ne, ali sjajna tema. Evo i ja da zalepim sliku-dve, koje bi trebalo da nas podsete da fiksna oprema u steni ne znači i apsolutnu sigurnost (pogotovo u vreme kad se termin sigurnosti zloupotrebljava). Primetila sam da ljudi na penjalištima (pogotovo opremljenim) koriste sve manje mozga, i bez razmišljanja se kopčaju u prvo šta zateknu u steni, bez toga da sagledaju situaciju... Da li je u pitanju novi ili stari komad opreme - klin, bolt, spit ili mejlon -> penjači su počeli da se vode logikom "Ma sve to drži.", što je strašno, jer to "sve" ne mora da drži.

E pa, pomenuti tekstovi iz Bokijevog posta, i ove slike su tu da nas podsećaju da razmišljamo o tome na vreme.

Oštri karabineri by Bojan Jovičić Erieoldbolts6

izvor: American Alpine Institute

Oštri karabineri by Bojan Jovičić Bad-bolts-museum-wide-50 izvor: Safer Cliffs Australia
sanica_bananica
sanica_bananica

Broj poruka : 40
Godina : 40
Lokacija : Springfild, Srbija
Datum upisa : 18.02.2008

http://www.izmogugla.com

Nazad na vrh Ići dole

Oštri karabineri by Bojan Jovičić Empty Re: Oštri karabineri by Bojan Jovičić

Počalji od pera 19/10/2012, 09:55

Ja sam testirao gradjevinske alke atestirane na 140 kg
Oštri karabineri by Bojan Jovičić Alka_sa_srafom

i to na 2 nacina.
jednu novu smo testirali na V3 tako sto smo je usrafili u spit (jedan od dokonih na kuli) i napravili sistem natege takav da proizvede silu od priblizno 1000 kg. Alka je izdrzala bez problema (sto bi se reklo sa osmehom na licu, kad bi imala lice)

drugu alku sko postavili kao deo abzajl sidrista u kanjonu tribuce i skinuli je posle 2 godine i testirali isto kao i prvu i ona je izdrzala bez problema.

tako da to sta ce da drzi a sta nece je malo diskutabilno, cesto za stvari za koje nikad ne bi rekli da ce da drze u stvari su odlicne a za one u koje se kunemo se ispostavi da su fatalne.

Vremenom sam naucio da manje vise verujem fixnim celicnim stvarima ako bas ne izgledaju tako da necija mama ne bi okacila telefon na to a ne svoju cerku Wink

pozdrav
pera
pera
pera
Admin

Broj poruka : 266
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 18.02.2008

http://perop.homeip.net

Nazad na vrh Ići dole

Oštri karabineri by Bojan Jovičić Empty Re: Oštri karabineri by Bojan Jovičić

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu