AOB forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

kako homemade obeležiti uže

5 posters

Ići dole

kako homemade obeležiti  uže  Empty kako homemade obeležiti uže

Počalji od djeremic 24/10/2012, 19:26

sredinu užeta znamo što bi obeležili, ali pitanje je čime obeležiti a da se ne ošteti niti malo...
može se koristiti jak i topao(35stepeni) vodeni rastvor metilenskog-plavog (to je plavi lek za ribice) s tim što je oblik leka preblag za bojenje. Boja je nanešena tamno-plava, u čvrstom stanju je metalik-plavo-crna.

uzme se ravna i mala kafena kašičica čvrste boje, rastvori u 2dl vrrele vode , ohladi se do oko 35 stepeni, i u to se umoči sredina užeta. uže se zatim uz gnječenje i trljanje rukom opere u puno čiste vode iste temperature dok izlazi boja. posuši se papirnim maramicama.
prednosti ovog bojenja: kućna radinost, jako nežna boja na molekulskom nivou.
mane ovog bojenja: teška nabavka boje, boja se vremenom ispira ako idete na kanjoning, ne vidi se lepo na plavoj užadi, lošije drži na "dry" tretiranim užadima

pored ove boje može se koristiti i boja "šafranin" engleski : safranine
to je inače crvena boja istih svojstava ali je malčice bleđa od prethodne

sa tim bojama takodje možete obojiti i 1 kraj užeta da napravite i vizuelnu razliku između 2 krajička novog užeta

ili kupite boju u radnji(ružnija je, skuplja i grublja ali se i teže ispira).

JOŠ načina za obeležiti kraj užeta u druge namene (zbog ovoga i počeh temu):

da li ste abzajlovali u mraku? da li ste tada poželeli da vidite tačno kraj užeta(verovatno jeste)
evo kako tu vidljivost obezbediti...
u Mostarskoj ulici kod lastine BUS stanice ima radnja za štampare. tamo ima da se kupi samoreflektujuća samolepljiva folija u sivoj, plavoj, žutoj, crvenoj, braon i zelenoj boji. to vam je kao lepljivo mačje oko...
omotajte čvrsto 1 cm kraja užeta nekom od tih folija.
kad bacite uže niz liticu u mraku i ako imate vizuelni put do kraja istog obasjajte kraj ovako izlepljen.
po načinu leleujanja videćete da li visi u vazduhu ili je pipnulo pod/policu/poličicu.

Jera

P.S. imam neku količinu tih boja kao i folija ko oće,
p.p.s za druge boje i njihovu neagresivnost trenutno nemam odgovor
djeremic
djeremic

Broj poruka : 68
Datum upisa : 24.10.2012

Nazad na vrh Ići dole

kako homemade obeležiti  uže  Empty Re: kako homemade obeležiti uže

Počalji od Steva 25/10/2012, 01:39

Moze li dodatno objasnjenje za "to je plavi lek za ribice"? Sta je to tacno, gde se kupuje, koliko kosta?
Inace, sjajna tema!
Steva
Steva
Admin

Broj poruka : 56
Godina : 40
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.03.2008

http://www.alp.rs

Nazad na vrh Ići dole

kako homemade obeležiti  uže  Empty Re: kako homemade obeležiti uže

Počalji od pera 25/10/2012, 11:23

Ja sam sredinu obelezavao flasterom, ako se lepo uradi pogotovu na tanjem uzetu traje barem godinu dana ako ne i vise, a kad osiguravas ne razmisljas gde ti je pola, jednostavno osetis flaster u ruci i deres se "pooooola" Wink

mada boje su mnogo lepsa varijanta Wink
pera
pera
Admin

Broj poruka : 266
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 18.02.2008

http://perop.homeip.net

Nazad na vrh Ići dole

kako homemade obeležiti  uže  Empty Re: kako homemade obeležiti uže

Počalji od vaso 25/10/2012, 12:41

Evo šta kažu Bljakdajmondovci po pitanju obilježavanja markerom. Radili su i neke testove...

https://www.blackdiamondequipment.com/en-us/journal/climb/qclab/qc-lab-can-i-use-a-sharpie-to-mark-the-middle-of-my-rope
vaso
vaso

Broj poruka : 39
Godina : 38
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 21.03.2012

http://www.vasostokic.com

Nazad na vrh Ići dole

kako homemade obeležiti  uže  Empty Re: kako homemade obeležiti uže

Počalji od djeremic 25/10/2012, 15:32

plavi lek za ribice: svako ko se malo više bavio akvaristikom i ribicama znaće odgovor, takvi obično rade u boljim pet-shopovima za ribice.

juče sam inače pronašao još jednu boju sličnih svojstava kao ove prethodne 2, zove se neutral red i koristi se za mikrobiološka bojenja ćelija, nijanse je crvenonarandžaste.
jera
djeremic
djeremic

Broj poruka : 68
Datum upisa : 24.10.2012

Nazad na vrh Ići dole

kako homemade obeležiti  uže  Empty Re: kako homemade obeležiti uže

Počalji od dzoniBbad 30/10/2012, 18:31

pera ::Ja sam sredinu obelezavao flasterom, ako se lepo uradi pogotovu na tanjem uzetu traje barem godinu dana ako ne i vise, a kad osiguravas ne razmisljas gde ti je pola, jednostavno osetis flaster u ruci i deres se "pooooola" Wink

mada boje su mnogo lepsa varijanta Wink

Svojevremeno sam dosao u posed crnog Beal Joker uzeta. Sto bi rekli: sad tako je - kako je, dugi put ce bit' bolje..
Farbanje iz ociglednih razloga nije opcije, pa mi ostaje da ga oflasterisem.

Sta se u praksi pokazalo kao razumna opcija, 10-ak mm ili siri flaster? Koliko puta obmotati?

dzoniBbad

Broj poruka : 13
Datum upisa : 03.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

kako homemade obeležiti  uže  Empty Re: kako homemade obeležiti uže

Počalji od pera 30/10/2012, 21:45

10-15 mm je ok, bitno je da je kvalitetan flaster i da ga cvrrrsto umotas i da bude umotan barem 2 puna kruga. Ako umotas puno vise smetace ti kad prolayi kroy spravu
pera
pera
Admin

Broj poruka : 266
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 18.02.2008

http://perop.homeip.net

Nazad na vrh Ići dole

kako homemade obeležiti  uže  Empty Re: kako homemade obeležiti uže

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu