AOB forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gornjačka klisura - Srbin 9.06.2013.

+3
pera
Dusan
Aca
7 posters

Ići dole

Gornjačka klisura - Srbin 9.06.2013. Empty Gornjačka klisura - Srbin 9.06.2013.

Počalji od Aca 11/6/2013, 23:55

Učesnici:  Sonja Pavlović, Nikola Kljukovnica, Aleksandar Pešić
Ispenjani smerovi:  Srbin (VI-)

Kraći opis akcije, ispenjane smeri, primedbe, dopune i sl:

 Ušli smo u smer oko 12:10h, šacovali smo pre toga Ljubičicu, ali bez opisa nismo želeli da udjemo, gornji deo stene izgleda krušljivo.

 Prvi cug sam vodio ja, linija je prilično logična i postoje mesta za osiguranje. Pred ulaz u detalj          ( žljeb (V) ) nalazi se odlican stari klin. Posle žljeba stena je prilično zarasla i prljava, nije teško penjanje ali mora dobro da se pazi na sta se staje, a uz to neke hvatove sam morao da iskopavam.
Posle tog dela zadnja dva metra pred štand su veoma krušljiva, postoji opasnost da poveće kamenje koje deluje čvrsto izleti!

Štand je na udobnoj polici. Pored jednog dobrog starog klina ostavljen još jedan novi.

 Drugi cug je vodio Kljuk, linija ide po pukotini-žljebu sve do detalja, eksponirane prečke (VI-) udesno koja je zaštićena sa tri stara klina (prvi dosta loš), ponovo u žljeb preko crne stene iz kog se izlazi u eksponiran deo ulevo (trenje užeta je veliko), i preko još jednog detalja pravo na drvo gde je bio drugi štand.
Samo penjanje ovog cuga zahteva glavljenje ruku i nogu u pukotine, malo kaminskog penjanja i dilferisanja.  Umesto originalne prečke udesno pod previsom, varijanta bi mogla da se napravi pravo kroz široku previsnu pukotinu ocene oko VI, no nismo imali opremu za osiguranje takve.
Od opreme  korišćeni čokovi, gurtne za drveće, set frendova (30-85mm) i jedan klin.
Za optimalno osiguranje u drugom cugu treba poneti još 2 veća  frenda (50-100+mm)

 Treci cug do kraja je izveo Kljuk, lagano penjanje (III) od nekih 15m do vrha smera. Izašli smo nesto posle 16h.

Napomena: Prvi u drugom cugu nikako ne bi trebalo da nosi ranac, kroz žljeb posle prečke sa rancem se jedva prolazi! Takodje je poželjno da dodatne velike frendove u prvom cugu nosi drugi, pošto su potrebni tek u drugom cugu.


Poslednji izmenio Aca dana 11/10/2013, 01:11, izmenjeno ukupno 1 puta
Aca
Aca

Broj poruka : 34
Lokacija : Majcica Zemljica
Datum upisa : 30.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Gornjačka klisura - Srbin 9.06.2013. Empty Re: Gornjačka klisura - Srbin 9.06.2013.

Počalji od Dusan 12/6/2013, 03:06

Nadao sam se da će neko (npr Aca Very Happy ) i nas ostale da pomene pa da ne moram ništa da pišem...al ajd...
Ista akcija, samo druga naveza i drugi smer...

Učesnici: Milan Smiljanić (u daljem tekstu Hamzo), Dušan Lazarević
Ispenjani smerovi: Istokov (V)

Kraći opis akcije, ispenjane smeri, primedbe, dopune i sl:
Ušli u smer oko 12h, penjanje trajalo i trajalo, i mislim da smo izašli nešto pre 19h.. Hamzo vodio ceo smer, al i meni bilo veoma "zanimljivo".
Smer počinje žljebom, a zatim malo udesno preko ploče. Tu smo pogađali da li da ide preko te ploče ili pukotinom koja se nalazi pravo iznad žljeba, gde je video i neki stariji klin, ali se odlučio za ploču pošto mu prečenje nazad ulevo usled nemogućnosti postavljanja međuosiguranja nije delovalo bezbedno. Posle ploče sledi manje prečenje ulevo na policu sa malim drvetom, koja od dole izgleda super, ali je mala, travnata, nagnuta i sa dovoljno kamenja koje čeka da bude oboreno (istina, sada sa jednim kamenom veličine fudbalske lopte manje, koji sam izbegao "panterskim" skokom..). Dalje se ide žljebom u kom smo našli 3 stara klina, gde je Hamzo kod prvog pravio "prinudni" štand jer nismo znali da li će biti dovoljno užeta da izađe do kraja žljeba (jedan half nam bio kraći od drugog...). Ispalo je da je to dobro mesto pošto ima pukotina za klinove i manji frend, tj ukupno je štand bio na tom jednom starom klinu (ne izgleda najsrećnije, zarđao i glava mu malo zakrivljena..), dva koja je ukucao i još jednom frendu. Hamzo je visio u štandu, a ja kad sam došao do njega sam se uglavio na "policu" (ima mesta za pola stopala jedne noge..) u uglu. Drugi cug nam je bio do kraja žljeba (što će reći kratak) gde je i predviđeno da bude štand, polica gde imaju 3 ukucana klina, jedan zarđao i dva koja ne izgledaju novo al ni zarđalo.. Zatim ide manji kamin gde smo našli jedan stari klin i na čijem izlazu ima zaglavljeno kamenje na kom mogu da se nađu dobri hvatovi (i da se nada da se neće sve pokrenuti..). Zatim lakši teren gde smo našli još jedan stariji klin, do police sa drvetom gde je bio treći štand. Nastavlja još malo po lakšem terenu i na kraju još jedan žljeb.
Nisam pisao svoje utiske ocena, pošto bi zbog svog potpunog neiskustva u penjanju kamina i ne velikog u penjanju žljebova verovatno imao potrebu da ih precenim, pa to ostavljam Hamzi ako bude raspoložen Smile
Što se tiče međuosiguranja, Hamzo se nakucao klinova (a ja baš imao priliku da vežbam vađenje istih..), ima mesta i za frendove (raznih veličina), a sa čokovima se nismo baš usrećili. Stena je krušljiva, nije katastrofalno, ali treba dosta paziti.

Po izlasku gore prvi utisak je bio da ćemo neko vreme da penjemo samo boltovano Very Happy , ali kako se "glava hladi" i taj stav se razmekšava.. U svakom slučaju odlično iskustvo, i svaka čast tom Istoku bez penjačica, frendova i sa ko zna kakvim užetom...


Dusan

Broj poruka : 27
Datum upisa : 19.10.2012

Nazad na vrh Ići dole

Gornjačka klisura - Srbin 9.06.2013. Empty Re: Gornjačka klisura - Srbin 9.06.2013.

Počalji od pera 12/6/2013, 11:02

Ja se nekako prilicno secam Istokovog, ali vas opis mi ne budi secanja Wink

smer krece rampom na desno 20-30m do okapine ili kako je meni objasnjeno "kutlace, pa kroz nju (detaljcic) i okolo iznad do police sa drvetom gde je stand. Odatle pravo gore kroz sirok zljeb (3-4 klina usput, stari bili i ja kad sam peo) do standa sa leve strane iznad minijaturne policice.
Odatle blago desno i na gore preko previscica iznad kog je polica, sa leve strane ukucan prastari klin alkas. odatle dosta leksim terenom do vrha...

eto tako se ja secam Wink
pera
pera
Admin

Broj poruka : 266
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 18.02.2008

http://perop.homeip.net

Nazad na vrh Ići dole

Gornjačka klisura - Srbin 9.06.2013. Empty Re: Gornjačka klisura - Srbin 9.06.2013.

Počalji od dzoniBbad 12/6/2013, 11:43

Dusan ::
Po izlasku gore prvi utisak je bio da ćemo neko vreme da penjemo samo boltovano Very Happy , ali kako se "glava hladi" i taj stav se razmekšava..

Da, da... nisi jedini kojem je to proslo kroz glavu.
To nam samo ukazuje koliko smo zapravo omeksali i razmazili se smerove koji su blizu, kratki i opremljeni

dzoniBbad

Broj poruka : 13
Datum upisa : 03.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Gornjačka klisura - Srbin 9.06.2013. Empty Re: Gornjačka klisura - Srbin 9.06.2013.

Počalji od Dusan 12/6/2013, 13:38

valjda će se pojaviti i slika..
ovo plavo je kuda je Hamzo "proterao" smer, a crveno po Perinom opisu (verujem sa desne strane okapine? jesam pogodio rampu? iako se ne vidi cela..)
od police sa drvetom na dalje se podudaraju opisi..

Gornjačka klisura - Srbin 9.06.2013. __DSC02492_Istokov_ucrtan_zps41aa8ef4

Dusan

Broj poruka : 27
Datum upisa : 19.10.2012

Nazad na vrh Ići dole

Gornjačka klisura - Srbin 9.06.2013. Empty Re: Gornjačka klisura - Srbin 9.06.2013.

Počalji od djeremic 12/6/2013, 13:46

ovo kuda je hamzo prošo podseća baš i na ljubičicu, pogledaću u ćitap bolje...
djeremic
djeremic

Broj poruka : 68
Datum upisa : 24.10.2012

Nazad na vrh Ići dole

Gornjačka klisura - Srbin 9.06.2013. Empty Re: Gornjačka klisura - Srbin 9.06.2013.

Počalji od diskus_toma 12/6/2013, 15:11

Da, pogodio si dule.Ovo crveno sa desne strane.Pogodio si rampu:)
TT

diskus_toma

Broj poruka : 70
Datum upisa : 18.04.2008

Nazad na vrh Ići dole

Gornjačka klisura - Srbin 9.06.2013. Empty Re: Gornjačka klisura - Srbin 9.06.2013.

Počalji od pera 13/6/2013, 09:37

da, da desno od okapine Wink
pera
pera
Admin

Broj poruka : 266
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 18.02.2008

http://perop.homeip.net

Nazad na vrh Ići dole

Gornjačka klisura - Srbin 9.06.2013. Empty Re: Gornjačka klisura - Srbin 9.06.2013.

Počalji od Hamzo 13/6/2013, 10:03

mhm, to je ta rampa znaci.... zanimljivo.  Tu gore desno od pukotine ima neki klin, stari. 
A vi ste koristili ono drvo za stand? Ste vi to pre 20 godina penjali? ) iznad i oko njega nema apsolutno nikakve cvrste stene, odatle mi se odvalila stena na kojoj sam stajao na Duleta..

Hamzo

Broj poruka : 24
Datum upisa : 16.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Gornjačka klisura - Srbin 9.06.2013. Empty Re: Gornjačka klisura - Srbin 9.06.2013.

Počalji od Hamzo 13/6/2013, 10:05

A ocena nije preko V, ako uzmes u obzir samo penjanje. Bez trave.

Hamzo

Broj poruka : 24
Datum upisa : 16.11.2012

Nazad na vrh Ići dole

Gornjačka klisura - Srbin 9.06.2013. Empty Re: Gornjačka klisura - Srbin 9.06.2013.

Počalji od pera 13/6/2013, 10:11

2007. na leto Wink
nije to bilo bas tako davno Wink
pera
pera
Admin

Broj poruka : 266
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 18.02.2008

http://perop.homeip.net

Nazad na vrh Ići dole

Gornjačka klisura - Srbin 9.06.2013. Empty Re: Gornjačka klisura - Srbin 9.06.2013.

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu