AOB forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Spasavanje prvog penjaca?!

+2
pera
Steva
6 posters

Ići dole

Spasavanje prvog penjaca?! Empty Spasavanje prvog penjaca?!

Počalji od Steva 31/3/2008, 01:21

Situacija:
Prvi penjac vam je pao! Penjete sa Singl uzetom od 60 metara a njemu je poslednje medjuosiguranje na 40, dakle ne mozete da ga jednostavno spustite do osiguravalista. Prilikom pada je izgubio svest i apsolutno ne moze da radi bilo sta, samo visi u pojasu.
Sta cete da uradite???
(mkcg???)
Steva
Steva
Admin

Broj poruka : 56
Godina : 40
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.03.2008

http://www.alp.rs

Nazad na vrh Ići dole

Spasavanje prvog penjaca?! Empty Re: Spasavanje prvog penjaca?!

Počalji od pera 31/3/2008, 10:51

Hm, krajnje "bezizlazna" situacija. Ja mislim (onako bez mnogo razmisljanja, a siguran sam da postoji i bolje resenje) da bih fiksirao uze na stand i da bi krenuo ka njemu tako sto bih se samoosiguravao na uze ensom ili nekom od penjalica (obicno nosim t-block) dok ne dodjem do mesta do kog mogu da ga podignem (vise ne nogu da ga spustam jer sam fixirao uze, bolja je varijanta ako nas je bilo troje pa na standu ostao neko ko moze da ga spusti) ili napravim stand tu gde je covek pa dalje nesto budzim... tipa prekacim ga na stand, oslobodim njegov kraj uzeta spustim ga sa standa pa abzajlujem sa njim niz to parce uzeta i tako dalje...
pera
pera
Admin

Broj poruka : 266
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 18.02.2008

http://perop.homeip.net

Nazad na vrh Ići dole

Spasavanje prvog penjaca?! Empty Re: Spasavanje prvog penjaca?!

Počalji od kaleza 1/4/2008, 03:59

Moze i ovako?Spustis ga koliko moze.Skines se sa standa.Penjes do njega sto je lako jer si "laksi" za 40% njegove tezine a i krace je duplo od penjanja uz uze.Ako ne mozes bas tu dje je on da postavis stand mozes u sekciji malo iznad njega.Ukopcas se u stand.Ukacis njegov kraj kanapa pletenicom za stand.Ti se iskopcas iz uzeta i taj kraj izvuces iz gornje sekcije.Provuces uze kroz stand.Ukacis se u uze skines njegovu pletenicu i abzajlujes do njega a odatle zajedno.Ja bih to uradio.Opet mozda postoji bolja tehnika.Ili zovi GSS Smile

kaleza

Broj poruka : 18
Godina : 37
Lokacija : Niksic
Datum upisa : 03.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Spasavanje prvog penjaca?! Empty Re: Spasavanje prvog penjaca?!

Počalji od pera 1/4/2008, 10:58

Razmisljao sam i o toj varijanti ali mi se cini da je mana toga sto pomeras coveka koji je povredjen i u nesvesti, mada bi ga svakako pomerao ako bi ga spustao do sebe (da je moguce) tako da sam u dilemi i voleo bi da na ovo da odgovor neko sa malo vise iskustva u ovim nemilim dogadjajima
pera
pera
Admin

Broj poruka : 266
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 18.02.2008

http://perop.homeip.net

Nazad na vrh Ići dole

Spasavanje prvog penjaca?! Empty Re: Spasavanje prvog penjaca?!

Počalji od kaleza 1/4/2008, 11:05

Nocas svejedno idem kod Lakovica pa cu sa njim prodiskutovat.I mene je ovo bas zanimalo a sve sam nesto zaboravljao da ga pitam.A on nije nesto ljubitelj foruma i interneta.Siguran sam da ce moc u detalje sve da mi obrazlozi.

kaleza

Broj poruka : 18
Godina : 37
Lokacija : Niksic
Datum upisa : 03.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Spasavanje prvog penjaca?! Empty Re: Spasavanje prvog penjaca?!

Počalji od pera 1/4/2008, 12:36

Eto, ako te ne bude mrzelo ti prosledi nama, ili jos bolje ako uspes da ga ubedis da se i on prikljuci posto se trudimo da ovaj forum malo popularizujemo, a gde bolje nego dobrim postovima, a ko bi pisao bolje od njega Wink
pera
pera
Admin

Broj poruka : 266
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 18.02.2008

http://perop.homeip.net

Nazad na vrh Ići dole

Spasavanje prvog penjaca?! Empty Re: Spasavanje prvog penjaca?!

Počalji od kaleza 1/4/2008, 21:42

Evo i lekcija od Lakovica.Spustis ga do prvog medjuosiguranja (Ili ga ostavis dje je pa ga posle kad dodjes do njega u kontra tegu dignes do gornjeg medjuosiguranja.Vidis sto ti je bolja opcija.)Fiksiras uze,zimaris do njega,ukopcas njega u medjuosiguranje.U medjuvremenu to medjuosiguranje mozes i malo vise da poboljsas i od njega da napravis sidriste,ipak je to akcija spasavanja pa ne treba stedjet opremu.Otkopcas uze od njega i izvuces ga iz gornje sekcije.Fiksiras uze za to medjuosiguranje.Abzajlujes do donjeg standa,iskopcas uze,zimaris do njega opet.Tu otkopcas uze preduplas ga i abzajlujete zajedno dolje.Ovo je najsigurnija opcija.Jes da ima posla,ali sta ces.Moja ideja ne valja zbog: Smile doticni se tumba,postoji mogucnost da bi vrlo lako ispao penjuci jer bi te on cimao u kontra tegu jer to ne ide bas glatko ko sto sam mislio.Ko sto sam i predpostavljao objasnjeno do detalja. Svaki dan se uci nesto novo.

kaleza

Broj poruka : 18
Godina : 37
Lokacija : Niksic
Datum upisa : 03.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Spasavanje prvog penjaca?! Empty Re: Spasavanje prvog penjaca?!

Počalji od Steva 2/4/2008, 11:53

Na sta je I van mislio pod "spustis ga do prvog medjuosiguranja"?
Ako je prvo odozdo - ne mozes jer nemas dovoljno uzeta!
Ako je prvo odozgo - on je vec odavno ispod njega!
Ako je prvo u njegovoj okolini - zasto bi to radio kada ces svejedno da ga fiksiras i da dodjes do njega, ne vidim razlog da ga uopste pomeras, osim ako nije cilj da mu se osvetis za sve iz proslosti a da krivicno ne odgovaras :-)
Zimarenje uz uze - koliko mozes da budes siguran u njegovo poslednje medjuosiguranje? Da li ga je on prilikom pada ojacao ili oslabio?

*********************************************************************************************************
Ajde ljudi ukljucite se malo, vidim da je tema puno puta pogledana a niko ne ostavlja svoje misljenje! Ovo je situacija koja moze svima da nam se dogodi, samo je pitanje trenutka, zar ne??? Nije vazno da tacno znate sta i kako, vazno je misljenje!!!
*********************************************************************************************************
Steva
Steva
Admin

Broj poruka : 56
Godina : 40
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.03.2008

http://www.alp.rs

Nazad na vrh Ići dole

Spasavanje prvog penjaca?! Empty Re: Spasavanje prvog penjaca?!

Počalji od kaleza 2/4/2008, 13:28

Prvo u njegovoj okolini.Kad dodjes do njega moras ga fiksirat za medjuosiguranje,pa uze za to medjuosiguranje.Spustis se dolje,oslobodis uze i ides do njega.I tek tada mozes da abzajlujes zajedno sa njim.Povjerenje u medjuosiguranje na koje je pao nemas.Ovo je najsigurnije.Uvijek si fiksiran ili za donji stand ili za medjuosiguranje na koje si ga zakacio i koje ces svakako poboljsati.Moras nesto da ucinis ili da ostanes da gledas i cekas GSS ako ikad dodje.Slazem se da svi treba da se ukljuce u ovu pricu.Vrlo je vazna, a evo jos nerazjasnjena.

kaleza

Broj poruka : 18
Godina : 37
Lokacija : Niksic
Datum upisa : 03.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Spasavanje prvog penjaca?! Empty Re: Spasavanje prvog penjaca?!

Počalji od pera 2/4/2008, 13:47

hm, zato bi ja peo a samoofiguravao se na uze, ako padnes, postoji sansa da to medjuosiguranje izleti, ali opet trudis se da ne padnes i trudis se da ti ensa uvek bude zategnuta, tako da i u slucaju pada nemas veliki udar na uze. Sa druge strane, ako je medjuosiguranje izdrzalo pad (koji je mnogo veca sila nego vas dvojca zajedno kad samo visite) trebalo bi da izdrzi i vas dvojcu, moz da bude ali ne mora da znaci
pera
pera
Admin

Broj poruka : 266
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 18.02.2008

http://perop.homeip.net

Nazad na vrh Ići dole

Spasavanje prvog penjaca?! Empty Re: Spasavanje prvog penjaca?!

Počalji od Raca 3/4/2008, 00:34

Dobro,
znaci preskocili smo:
1. procenu povrede, tj. dali smemo da ga pomeramo ili transportujemo (dobar deo trajnih posledica je zbog ne-odgovarajuceg tretmana povrede i loseg transporta...), ali jebi ga nemozemo ga ostaviti da visi u pojasu pa moramo ga dovuci do prve police..
2. konfiguraciju terena, tj dali je to uglavnom vertikalni teren, pa je plan da ga prekopcavamo od standa do standa i zajedno abzajlujemo dole (na ledjima? ukopcan u istu spravu kao i mi? na istu spravu sa produzenom gurnicom sa glavom medju nogama?...), ili mozda i najverovatnije ima oborenog terena gde moramo da ga nosimo? Koliko vas je probalo da transportuje coveka bez svesti (mozda tezeg od vas), na ne-ravnom terenu negde po nekim policama punim sodera i klizave trave prema sledecem osiguravalistu?
3. nasu poziciju u toj steni, tj. dali smo blizu vrha mozda pa se tu pruzaju odredjene mogucnosti ili idemo na dole (kada ga stavimo i fiksiramo na nekoj polici, pruzimo 1. pomoc..)
4. vremenski faktor, tj., dali ce skoro noc i dali je pozicija na donjem ili 2 standa dole mozda mnogo gora za nocenje nego ova gde se sada nalazimo i dali potencijalna pomoc moze da stigne za pola sata ili ce neko primetiti da nas nema sredinom sledece nedelje..
ja bih ga:
- fiksirao,
- popeo do njega sa osiguranjem (prusih, ensa, tblok po postojecoj liniji), nikako zimario, ako je smer teska ili tehnicka bolje koristi opremu za napredovanje nego talasati po medju-osiguranju na kome visite obojica, jer ako se i ti sjebes, ko ce obojicu da vas vadi..
- napravio "dobar" stand u njegovoj neposrednoj blizini i navukao ga na isti, ukopcao,
- pregledao ga na brzinu, dao dijagnozu sebi (jer ako je nedaj boze mrtav, vise nema zurbe zar ne?), ako daje znake zivota onda bih ga spremio za transport (stavio mu gornji pojas od neke slinge da ga koliko toliko ispravim, masaza srca, usna duplja, sve koliko je moguce u tom polozaju, a uglavnom nije..),
- oslobodio uze iz gornje sekcije,
- fiksirao uze za stand koji sam sam napravio,
- ako ga nemogu spustiti do donje police, sisao na donji stand, oslobodio uze,
- zimario (prusihovao, penjao), do njega gore,
- ako je ciljna tacka ispod mene u lepoj liniji, spustio prvo njega, a ako nije onda oboje nekom od gore pomenutih tehnika do donje police.
- tu, u zavisnosti od stavki 1,2,3,4 odlucio sta da radim (ako je podnozje stene blizu, ponovio bih proceduru do dole, ako podnozje nije blizu spremio bih sebe i njega za hladnu noc), ali najverovatnije bih ga fiksirao, utoplio, ususkao i otisao po pomoc.
Iz svog iskustva znam da je jako tesko manipulisati sa telom koje je lakse od tebe a kamoli teze po planinskom terenu, tako da tu 1. covek stvarno MALO moze da uradi. Dvojica je vec druga prica.
Ako postoji bilo kakva komunikacija sa spoljnim svetom, boja je varijanta sacekati pomoc nego ga krljati niz stenu. Imas dobre sanse da ti umre "uz put" ili na rukama pa da postavljas ceo zivot sebi nesuvisla pitanja.

Raca

Broj poruka : 24
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Spasavanje prvog penjaca?! Empty Re: Spasavanje prvog penjaca?!

Počalji od kaleza 3/4/2008, 00:47

Pero ta ti stoji da penjes i samoosiguravas se.Ali i kad bi zimario ukupnu silu na tom opterecenom medjuosiguranju bi povecao mozda za nekih 30tak kg.Odje izgleda nije sve crno bijelo.Kompromisi se valjda moraju pravit.Sto je sa ostalim ljudima sa foruma.Je li ih ne zanima ovo ili sta?Odje smo valjda da pomognemo jedni drugima a ne da cutimo.Bolje ispravljat greske i mozda neznanje odje na forumu nego nedje na planini kad nas zadesi slicna situacija.Otvoricu ovaj topic i na nasem forumu.Sto se vise ljudi ukljuci u pricu to bolje.Slobodno se i vi prikljucite polemici na www.montenegroclimbing.net/forum .

kaleza

Broj poruka : 18
Godina : 37
Lokacija : Niksic
Datum upisa : 03.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Spasavanje prvog penjaca?! Empty Re: Spasavanje prvog penjaca?!

Počalji od fica 3/4/2008, 10:35

moje iskustvo je krajnje skromno ali nekako logicki razmisljam i mislim da je odlazak po pomoc u najvecem broju slucajeva najbolje resenje - naravno pre toga nekako "doci" do povredjenog i uraditi ono sto u tim uslovima mozemo - ojacati medjuosiguranje na kome visi itd...a onda brzo po pomoc jer je najverovatnije vreme za koje cemo dovesti pomoc mnogo krace nego vreme koje je potrebno da bi sami ( ako uopste ) spustili povredjenog. A kada je tu vise ljudi vece su sanse da se povredjeni brzo i POUZDASNO spusti i da mu se brzo ukaze prava pomoc a onda transport itd.... Naravno opet sve zavisi od situacije

fica

Broj poruka : 2
Datum upisa : 14.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Spasavanje prvog penjaca?! Empty Re: Spasavanje prvog penjaca?!

Počalji od Boris 3/4/2008, 13:05

Samo da napomenem da sem Race niko nije obratio paznju na to da on niposto ne sme biti ostavljen da visi u pojasu nepokretan duze od pola sata. Iz opisa cele situacije sledi da je on ili bez svesti ili ako je pri svesti prilicno je nepokretan.
U suprotnom (ako duze visi) smrt nastupa posle 30 min. Takozvani HHS (Harness Hang Syndrome) Evo jedan link, doduse speleoloski, ali isti djavo:
http://home.netcom.com/~cheazlit/self_rescue/harnhang.html

E sad da u kom slucaju je moguce obaviti celu operaciju (spustiti ga do prve police) za tako kratko vreme? Nazalost i meni izgleda da su sanse jako male...
Boris
Boris

Broj poruka : 4
Datum upisa : 05.03.2008

http://vrabacusteni.mojblog.co.yu/

Nazad na vrh Ići dole

Spasavanje prvog penjaca?! Empty Re: Spasavanje prvog penjaca?!

Počalji od kaleza 4/4/2008, 14:03

Evo dako se mi za vikend dogovorimo da odradimo simulaciju ovih padova pa cemo vam prenijeti utiske.
Malo vjezbe nije lose.Sad cini mi se ostaje da se obrati paznja na detalje tipa kako dolje fiksirat uze i skinut se sa njega.Kako njega prebacit na sidriste koje smo napravili i kako njega skinut sa uzeta.To moze u pravoj situaciji oduzeti dosta vremena ukoliko nijesi uvjezban.A vrijeme moze biti i kljucni faktor.Ne znam za vas ali meni je ovo dosta koristilo.

kaleza

Broj poruka : 18
Godina : 37
Lokacija : Niksic
Datum upisa : 03.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Spasavanje prvog penjaca?! Empty Re: Spasavanje prvog penjaca?!

Počalji od Raca 8/4/2008, 23:14

Ima li utisaka sa vezbe?

Raca

Broj poruka : 24
Datum upisa : 05.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Spasavanje prvog penjaca?! Empty Re: Spasavanje prvog penjaca?!

Počalji od kaleza 9/4/2008, 08:22

Na zalost ne.Izjalovio nam se ovaj vikend.Mozda sledeci.Samo da uhvatimo lijepo vrijeme.

kaleza

Broj poruka : 18
Godina : 37
Lokacija : Niksic
Datum upisa : 03.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Spasavanje prvog penjaca?! Empty Re: Spasavanje prvog penjaca?!

Počalji od pera 9/5/2008, 13:42

Drugari, a sto mi ne bi organizovali neku takvu pricu na recimo V3 ili jos bolje V1? da probamo sve ono sto mislimo da znamo?
da predjemo malo sa table na teren
pera
pera
Admin

Broj poruka : 266
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 18.02.2008

http://perop.homeip.net

Nazad na vrh Ići dole

Spasavanje prvog penjaca?! Empty Re: Spasavanje prvog penjaca?!

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu