AOB forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pupunjavanje Alpinistickog kartona

3 posters

Ići dole

Pupunjavanje Alpinistickog kartona Empty Pupunjavanje Alpinistickog kartona

Počalji od Steva 22/11/2012, 00:12

Često postoje nedoumice oko popunjavanja Alpinističkog kartona i ovo je možda dobar način da ih otklonimo. Tekst koji sledi sadrži tehnička objašnjenja kao i neka lična shvatanja cele ove priče a svaki komentar i novo mišljenje su i više nego poželjni... Pre toga, ono što inače stoji na obrascu kartona koji je moguće preuzeti sa sajta AOB-a je sledeće:

Obavezno ispuni prvih 5 rubrika : Redni broj; Datum; Planinski masiv .... Smer; Supenjač; Vreme penjanja. Rubrike: Ocena; Vrsta smeri; Visina smeri; Nadmorska visina izlaza; Oznaka smeri, ispuni obavezno kada se radi o prvenstvenim smerima, prvim ponavljanjima,retko penjanim smerima i za manje poznate smeri u inostranstvu.Za poznate smeri koje su opisane u alpinistickom vodicu ove podatke nije potrebno unositi. U zatamnjena polja ne upisivati nikakve podatke. Upisivati sve penjacke uspone,silaze po smerima (osim u slucaju abzela),pristupe na vrhove iznad 2000m u zimskom periodu (od 28.11. do 30.04.),pristupe na vrhove iznad 3500m,turni smuk koji pocinje na vrhu ili grebenu iznad 2000m i ekstremne spustove sa skijama po smerima. Znacenje skracenica:S - suva stena (smer); LD - ledna smer; LS - led/suva stena (kombinovan smer); 1P,2P,3P - prvo,drugo,trece ponavljanje; TS - turni smuk; 1ZP - prvo zimsko ponavljanje; ZP - zimsko ponavljanje; ZPP - zimski period/ponavljanje; PR - prvenstvena smer; ZPR - zimska prvenstvena smer.


Šta je Alpinistički karton?
Iako više nema veze sa kartonom u svom pravom obliku, sam naziv potiče iz nekih ranijih vremena kada računari, ovakvi kakve danas poznajemo, nisu postojali i kada se evidencija izvršenih Alpinističkih uspona pravila ručnim popunjavanjem obrazaca, koji su se kasnije skupljali u kartonske fascikle. Alpinistički karton je upravo to: evidencija ličnih ostvarenih Alpinističkih uspona.

Zašto voditi/popunjavati Alpinistički karton?
Ovo je pitanje na koje ne postoji univerzalan odgovor već se tiče svakoga od nas pojedinačno. U svojim prvim danima Alpinizma, karton sam popunjavao jer su me tako učili i to je bilo nešto što mora... zbog raznoraznih razloga koji uglavnom nisu bili moji već samo prihvaćeni. Postojala je doza želje za time a proizilazila je samo zbog registracije unutar zajednice i zvanja. Danas karton popunjavam na silu i u poslednjem trenutku i radim to samo zbog kluba prema kome osećam veliku zahvalnost. Opšte prihvaćeno misljenje je da je karton "lična karta" svakoga ko se bavi Alpinizmom. Lična karta je potrebna kada je potebno dokazati ko smo, kada je potebno aplicirati za nešto (stipendija, zvanje, akcija...) unutar neke organizacije i sl.

Šta se upisuje u Alpinistički karton?
Kao i prethodno pitanje i ovo je delimično filozofsko i tiče se svakoga od nas posebno. Najveća prepreka ljudima i najveći izazov sa kojim se sreću povodom ove teme je zbog pitanja "Šta je Alpinistički uspon a šta nije?". Postoji određen "pravilnik" koji definiše ovo pitanje ali je prilično star i mislim da se velika većina ljudi koji se bave Alpinizmom u Srbiji uopšte i ne slaže sa njim ali to je druga tema i "Pravilnik" neću dalje komentarisati. Ko god želi, može da ga pronađe na internetu. Međutim, dali se bavimo Alpinizmom i penjanjem uopšte zbog pravilnika? Ja lično u karton upisujem svaki sportski poduhvat za koji smatram da ima veze sa Alpinizmom... sportsko penjanje, tradicionalno penjanje, led, sneg, mix, turno spustovi (iako svi znamo da za turno imam upisano i ostvareno samo onoliko koliko mi je bilo potrebno za dobijanje zvanja Very Happy ). Nešto se poklapa sa "pravilnikom" a nešto ne... Ukratko, nije mi stalo. Kada negde i nekome predajem karton zbog nečega, računam da su ti ljudi mnogo pametniji od mene i da će znati da procene šta mogu da priznaju zbog tog nečega a šta ne Smile
Drugo večito pitanje je dali smerovi smeju da se ponavljaju u kartonu? Opšte je poznata stvar da smerovi ne smeju da se ponavljaju prilikom popunjavanja obrasca za sticanje zvanja Alpiniste ali šta je sa kartonom? Praksa je pokazala da je zvanja moguće overiti sa ponovljenim smerovima, pri čemu se pod tim pojmom podrazumevaju smerovi popeti u prethodnim godinama pa samim time može da se zaključi da je to u skladu sa "pravilnikom". Ja lično smatram da je to bezveze i u karton svaki smer upisujem samo jednom (iako mi se dešava da neke smerove ponavljam zbog tečajeva) osim ako neki smer nisam popeo u potpuno drugom stilu. Primer ovome je Borkov smer na Borskom Stolu koji sam prvi put popeo na tečaju u penjačicama a drugi put, dve ili tri godine kasnije, tokom zime sa alatkama i derezama.
Pored najčešće upisivanih i gore pojašnjenih uspona u suvoj steni, u Alpinistički karton se takođe upisuju i:
- Silasci niz smerove pri čemu se silazak niz uže niz smer ne računa Evil or Very Mad , dakle samo otpenjavanje.
- Turno spustovi sa vrhova ili grebenja čija je nadmorska visina preko 2000 mnv.
- Pristupi (usponi na dve noge) na vrhove preko 2000 mnv u zimskim uslovima.
- Pristupi (usponi na dve noge) na vrhove preko 3500 mnv.

Kako se popunjva Alpinistički karton?
Pretpostavićemo da se karton popunjava kako bi se overilo neko zvanje. Da bih ovo objasnio i da bi to bilo što jednostavnije, podeliću Alpinistički karton na četiri celine koje su na slici označene različitim bojama:
1. Plava celina predstavlja tabelu gde se upisuju lični podaci.
2. Zelena celina predstavlja tabelu gde se upisuju opšti podaci o smeru.
3. Narandžasta celina predstavlja tabelu gde se upisuju opšti podaci o samom usponu.
4. Žuta celina predstavlja tabelu gde se upisuju tehnički podaci o samom usponu.
Namerno koristim dve različite fraze "smer" i "uspon" iz razloga što je svaki smer moguće popeti na više različitih načina. O ovome će biti više reči kasnije. Kod nas je odomaćena upotreba reči smer kada se radi o usponima i to mi je prilično u jeziku pa ako napravim neku grešku molim vas da mi kažete jer je svaki post moguće naknadno ispraviti Very Happy

Pupunjavanje Alpinistickog kartona Karton

Tabela za upisivanje ličnih podataka
Iskreno se nadam da svako ko se bavi Alpinizmom zna kako se zove i kada se rodio/la Very Happy
Za planinarsko društvo se upisuje u koje ste društvo trenutno učlanjeni i kao čiji član ste pristupili odseku. Poželjno je upisati i broj knjižice.
Jako često se dešava da ljudi ne znaju koji je tačno datum kada su završili tečajeve. Ovde postoje dve mogućnosti: može da se upiše pun datum koji piše na diplomi (ili potvrdi) ili samo mesec i godina kada su završeni tečajevi. Što se tiče datuma dobijanja zvanja, važe ista pravila s tim što instruktori upisuju za zvanje instruktora. Pripravnici i tečajci ostavljaju ovo polje praznim.

Tabela za upisivanje opštih podataka o smeru
Pod opštim i nepromenljivim podacima podrazumevam samo naziv i položaj smera. To su na neki način ime i prezime smera. Na samom kartonu piše kako je potrebno popuniti ovaj deo, odnosno piše da se upisuju Planinski masiv, planina i stena a ispod se upisuje naziv smera. Međutim, praksa je pokazala da 98% ljudi ne poštuje ovo, da ne upisuje popeti smer kao primer pod rednim brojem 1 (što je inače smer u Gornjaku) već da ga upisuje kao što je pod rednim brojem 3 ili u najboljem slučaju pod rednim brojem 2. Ja se sa ovime potpuno slažem i smatram da masiv, planina i stena nisu neophodni (uglavnom zato što ne znam te podatke uvek) već da je dovoljno/potrebno napisati nešto što će tačno označiti gde se smer nalazi. Paralelu imenu i prezimenu nalazim u tome što mi je sasvim dovoljno Obradović Stevan umesto Obradović Nebojša Stevan Razz Nekada su bili poterbni masiv, planina i stena a danas nam je sve podeljeno po penjalištima. Za prvenstvene smerove u nepenjanim regionima je stvar potpuno drugačija.

Tabela za upisivanje opštih podataka o samom usponu
Kao što može da se vidi na prvi pogled, ova celina je razdvojena na dva dela. Levi deo celine je mesto gde se upisuju datum penjanja i redni broj u kartonu. Posto pričamo o kartonu koji se predaje za overu zvanja, potebno je upisati redni broj u tekućoj godini. Ja lično vodim karton u Excelu i imam karticu za svaku godinu posebno + jednu karticu sa svim godinama zajedno. Naravno, za svaki smer time imam i dva redna broja, jedan ukupni i jedan za tekuću godinu.
Datum je nešto što se prepreprečesto izostavlja i iskreno mi nije jasno zašto? Ukoliko neko ne zna kada je tačno penjao neki smer (zato što popunjava ceo karton tek na kraju godine) dovoljno je da se upiše mesec i godina.
Desni deo celine je rezervisan za supenjača i vreme penjanja. Ovo se takođe često zanemaruje, odnosno za supenjača se upisuje samo ime ili nadimak (što je ok ako se karton vodi samo za sebe) a vreme penjanja se potpuno preskače. Mislim da je pošteno upisati puno ime i prezime supenjača jer je on/ona nerazdvojni deo tog uspona. Sa druge strane, unutar klubova postoje ljudi sa istim imenima a posebno postoje unutar celog saveza i bez prezimena supenjača informacije nisu kompletne jer se ne zna tačno sa kime je uspon izvršen. Potpuno isto kao da nema ocene smera. Takodje, kada se vadi statistika i sumira ukupan učinak neke zajednice, javljaju se geške jer Excel ne prepoznaje razliku između Nikole i Nikole ili između Pere i Pere confused Mislim da ovo nije od nekog krucijalnog značaja ali isto tako mislim da je skroz lepo da se neko sa kime su provedeni ti trenuci na užetu predstavi punim imenom i prezimenom. Stvari kao što su "neki britanac", "riđa brada", "Marin rođak", i sl. su po meni potpuno neprihvatljive.
Vreme penjanja je važno samo zbog lične statistike a ostaviću da zamislite šta to znači...

Tabela za upisivanje tehničkih podataka o usponu
Pre svega, mislim da je vrlo jasno da postoje neka siva polja i neka bela polja. Bela polja su rezervisana za podatke o usponu koje upisujemo dok su siva polja rezervisana za koeficijente na osnovu kojih se boduju usponi. Zbog raznoraznih potreba, napravljen je sistem po kome svaki uspon nosi odredjenu količinu bodova. Bodovanjem se neću ovde baviti a nadam se da će biti otvorena posebna tema sa naslovom "Bodovanje Alpinističkih uspona". Za osnovne potrebe popunjavanja kartona, bodovanje nije važno pa ću zanemariti ova siva polja Sad
Ocena smera - Tri pravila je potrebno ispoštovati prilikom upisivanje ocene uspona:
1. Ocena mora da bude u obliku i vrednosti prema izvršenom usponu, bez obzira na to šta piše u vodiču. Primer: neki smer ima 4 cuga i u vodiču piše da su težine tih cugova IV, III+, VII i VI-. Prema vodiču, ukupna ocena ovog smera je VII. Pera i ja penjemo taj smer. Prva dva cuga penjemo slobodno bez problema. U trećem cugu kod ocene VII ja iskoristim gurtnu i stanem u nju kako bih napredovao i prošao ocenu VII a u četvrtom cugu se uhvatim za komplet kod ocene VI-. Pera sve vreme penje slobodno. Kada upisujemo ocene u karton, za isti smer ćemo upisati različite vrednosti. Pera će upisati ocenu VII jer je to najveća ocena koju je penjao, dok ću ja upisati IV A1, gde je IV najveća slobodna ocena koju sam penjao a A1 najveća tehnička ocena koju sam penjao.
2. Ocena se upisuje u svom originalnom obliku. Primer: neki smer je ocenjen sa 6c (Francuska ocena) a neki drugi smer sa E3 5c (Britanska ocena). Prilikom prebacivanja ovih ocena u UIAA ocene, koje mi uglavnom koristimo, se javljaju dva izazova. Prvi izazov se tiče nepreciznosti jer se za 6c ne zna tačno dali je VII+ ili VIII- a za E3 5c se ne zna tačno dali je VII, VII+ ili VIII-. Tačnije, u zavisnosti od smerova ovo varira a lični utisak prečesto naginje ka višim ocenama nego što one stvarno jesu. Tako dolazimo u situaciju da prilikom prevođenja ocena, dva smera iz primera dobiju iste ocene iako u stvarnosti to uopšte nije tačno. Sa druge strane, Francuske ocene se uglavnom koriste za opremljene smerove dok su Britanske isključivo za neopremljene. Sami procenite, dali je isto penjati boltovan smer ocene VII+ i potpuno prazan smer ocene VII+?
Kod drugih vrsta ocena, za led, sneg, mix i tehničko penjanje stvari su vrlo jednostavne jer se nije previše izmišljalo sa raznim sistemima.
Ja inače zastupam stav da su UIAA ocene za naše podneblje nepraktične i da je potrebno uvesti drugačiji sistem ocenjivanja ali o tome na nekom drugom forumu...
Vrsta smera - Ova stavka se definiše kroz tri skraćenice: S - suva stena; LD - Led; LS - Led/suva stena. Ovde nedostaje skraćenica za sneg pa ja tako upisujem LD i kada želim da upišem uspon koji je izvršen u snegu. U ovom slučaju ocena daje preciznost.
S se upisuje kada je u pitanju uspon u suvoj steni, bilo da je u pitanju slobodno penjanje ili tehničko penjanje i bez obzira na period godine i vremenske uslove.
LD se upisuje za uspone koji su u ledu, dakle uz upotrebu alatki i dereza. Kao što rekoh, može i za sneg Smile
LS se upisuje za kombinovane smerove, penjanje suve stene uz upotrebu alatki i dereza ili narodski rečeno MIX.
Visina smera podrazumeva razliku između nadmorske visine ulaza i nadmorske visine izlaza. Ljudima mnogo lepše zvuči kada se napiše dužina smera (možda zato što je uglavnom mnogo veća Surprised ) a čak ta dužina često predstavlja i mnogo važniji faktor ali pošto te stvari nisu dovoljno dobro definisane "pravilnikom", potrebno je da se piše samo visina.
Nadmorska visina izlaza se upisuje samo za smerove čije je visina izlaza (čitaj: vrh smera) preko 2000 mnv. Ovo opet ima veze sa bodovanjem pa ga je potebno prihvatiti zdravo za gotovo. Naravno, niko nikome ne može da zabrani da upisuje nadmorske visine izlaza za bukvalno svaki smer Very Happy
Oznaka smera se kao i vrsta definiše kroz skraćenice i mislim da je ovo nešto što najčešće zbunjuje ljude. Pa da počnemo...
PR - prvenstveni smer - predstavlja smer koji je prvi put popet, tj. niko pre vas nije penjao taj smer.
ZPR - zimski prvenstveni smer - dakle isto što i prvenstveni smer samo u zimskim uslovima.
1P, 2P, 3P - prvo, drugo i treće ponavljanje. Prvo ponavljanje znači prvo penjanje smera posle prvenstvenog penjanja a ostalo nije teško izračunati Razz
1ZP - Prvo zimsko ponavlljanje - predstavlja prvo ponavljanje suvog smera tokom kalendarske zime.
ZP - Zimsko ponavljanje - predstavlja sva dalja ponavljanja suvog smera posle prvog zimskog ponavljanja.
ZPP - zimski period ponavljanje - predstavlja ponavljanje suvog smera tokom zimskog perioda koji je nešto duži od kalendarske zime.
TS - Turno spust - predstavlja uspon na turno skijama na vrh ili greben čija je visina preko 2000 mnv i spust sa istog.

Priču oko kalendarske zime i zimskog perioda nikada nisam precizno naučio jer me nije zanimala. Smatram da je jedina relevantna informacija u ovom slučaju dali je hladno i ima snega ili je toplo i suvo. Ne vidim zašto bi bilo razlike između penjanja smera na 20 stepeni u junu i u februaru. Nadam se da će neko sa više znanja moći da objasni tačnu razliku i važnost ovoga. Koliko se sećam, bitno je za bodovanje smerova ili tako nešto...

Napomena Sve vreme kucanja ovog teksta sam se radovao trenutku kada budem došao do "napomene" jer će to značiti kraj ovog silnog tipkaranja po već izmučenoj tastaturi cheers
U napomenu se upisuju podaci koji nisu obuhvaćeni prethodnim tabelama a koji mogu da budu od velike važnosti. Najvažnija stvar je mesto u navezi i direktno utiče na bodovanje. Ja lično primenjujem jednostavan obrazac koji je napisan dole ali svakome ostaje da napiše onako kako želi. Ukoliko se ne upiše ništa, podrazumeva se da je smer penjan u naizmeničnom vođstvu.
1 (prvi/a) - vodio/la ceo smer
2 (drugi/a) - ceo smer penjao/la kao drugi
1,2 - naizmenično smenjivanje u vođenju
U napomenu je takođe potrebno upisati ukoliko se smer ili neki od delova smera prolazio preko užeta, odnosno popularnim žimarenjem. Opet vezano za bodovanje.

Na kraju kartona stoji mesto za potpis načelnika. Svaki karton, pre nego što se pošalje uzvišenim institucijama mora da bude potpisan od strane načelnika Odseka. Ukoliko se ne radi o Odseku nego o klubu onda karton potpisuje... nemam pojma ko, taj deo nje definisan "pravilnikom" Laughing Laughing Laughing
Steva
Steva
Admin

Broj poruka : 56
Godina : 40
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 02.03.2008

http://www.alp.rs

Nazad na vrh Ići dole

Pupunjavanje Alpinistickog kartona Empty Re: Pupunjavanje Alpinistickog kartona

Počalji od Peca 23/11/2012, 17:01

Dobar tekst. Defginitivno sam naucio nesto sto nisam znao.
Moje misljenje je da bi trebalo da se taj pravilnik prilagodi trenutnoj situaciji u penjanju kod nas. Po meni mi se trenutno nalazimo u dobu kada je se alpinizam podelio u nekoliko disciplina. Naprimer sportsko penjanje, ledno penjanje... Postoje penjaci koji se bave samo jednom disciplinom ili se bave sa nekoliko. Po meni nepostoji bitna razlika izmedju sportskog smera duzine 40m ili 50m. Ali postoji razlika u tradicionalnom smeru duzine 30m i sportskogf mera iste duzine i tezine. Recimo Sisketov smer 2 tone je razlicit od Bagremovog smera u Valjevu iako su slicne duzine i tezine. Kada bi imali jos takvih smerova kao sto je 2 tone u Gornjaku na drugim mestima u Srbiji da bi se tradicionalno penjanje brze razvijalo. Ja bi vise voleo da mogu da upisem u karton 2 tone nego neki sportski smer od 60m.
Mislim da bi trebalo da se prepoznaju sve discipline od boldera pa nadalje i da se adekvatno boduju.
Peca
Peca

Broj poruka : 21
Datum upisa : 26.10.2012

Nazad na vrh Ići dole

Pupunjavanje Alpinistickog kartona Empty Re: Pupunjavanje Alpinistickog kartona

Počalji od bojan.jovicic 3/12/2016, 22:24

Bojan Jovicic: da li se dvodnevna akcija u zimskom periodu koja ukljucuje izlazak iznad 2000 mnv u prvom danu, i turno spust sa preko 2000 mnv u drugom danu racuna kao 2 akcije za potrebe overe?
Nikola Ajdukovic: moze kao dve ("Onda pises I prstup")
bojan.jovicic
bojan.jovicic

Broj poruka : 19
Datum upisa : 15.10.2012

http://bojanjovicic.com

Nazad na vrh Ići dole

Pupunjavanje Alpinistickog kartona Empty Re: Pupunjavanje Alpinistickog kartona

Počalji od bojan.jovicic 3/12/2016, 22:52

Bojan Jovicic: Do kada traje period koji se uzima za overu kartona?
Predrag Zagorac: Penjacka godina traje od 1. decembra do 30 novembra.
bojan.jovicic
bojan.jovicic

Broj poruka : 19
Datum upisa : 15.10.2012

http://bojanjovicic.com

Nazad na vrh Ići dole

Pupunjavanje Alpinistickog kartona Empty Re: Pupunjavanje Alpinistickog kartona

Počalji od bojan.jovicic 3/12/2016, 22:53

Bojan Jovicic: Da li se turno gleda visina 2000 mnv ili 1500 mnv?
Predrag Zagorac: Smanjeno je na 1500m, ali uz to moras da ima ili 500m uspona, ili da je tura duza od 5km.
bojan.jovicic
bojan.jovicic

Broj poruka : 19
Datum upisa : 15.10.2012

http://bojanjovicic.com

Nazad na vrh Ići dole

Pupunjavanje Alpinistickog kartona Empty Re: Pupunjavanje Alpinistickog kartona

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu