AOB forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gornjačka klisura - Vladin greben 28.07.2013.

Ići dole

Gornjačka klisura - Vladin greben 28.07.2013. Empty Gornjačka klisura - Vladin greben 28.07.2013.

Počalji od Aca 1/8/2013, 16:01

Učesnici:  Dejan Jeremić, Aleksandar Pešić
Ispenjani smerovi:  Vladin greben (VI-, 350m)
Abstrakt: Dođosmo s namerom da vežbamo brzinu u lakom smeru, kad ono...

Kraći opis akcije, ispenjane smeri, primedbe, dopune i sl:

Krenuli smo u smer sa ciljem da vežbamo brzinu, medjutim nije nam bilo sudjeno. Ceo smer je generalno podcenjen za po ocenu, a u nekim cugovima ima i kratkih detalja -  pokret ili dva koji odskaču i više.

Greben je popet u osam cugova, a glavno penjanje kreće od četvrtog cuga.

U petom cugu, je posle prelepe šetnje po izuzetno oštrom grebenu i detalja na istom (IV+), gde za vreme prelaženja istog čovek ima utisak da stoji u vazduhu, ostavljen klin sa leve strane pukotine. Ovo je zaista prelep cug, i velika je šteta što nisam imao kameru sa sobom da odozgo sa štanda snimam Jeremica kako balansira po grebenu. Njegov dozivljaj doticnog detalja imate malo niže.

Sedmi cug je naročito interesantan, očigledno je da smo promšili liniju kojom su prvi penjači prošli jer liniju kojom sam prošao ocenili bi sa VI- u detalju. Linija ide uz levu ljusku sa pukotinom (krušljivo), do vrha iste, traverza udesno do iza grebena gde se nalazi pukotina koja ide nagore, u zljebu sa malo gazišta. Kulminacija detalja je pri vrhu pukotine kada dotična postaje zapunjena zemljom i travom. Odatle se penje par metara ulevo, pa pravo na gore. Linija moze dobro da se štiti čokovima i frendovima a nekoliko metara ispod detalja ostavljen je klin, od koga zapravo i kreće detalj. Takodje prelep cug za snimanje drugog.

Sve u svemu, u pitanju je prelep greben sa prelepim pogledom i odlično penjanje.

Jerina dopuna:

Poseban naglsak bih dao na glavni grebenski detalj u vladinom grebenu!
Doživeh ga ovako:
Ideš grebenom, pa ideš, pratiš njegovu liniju, penješ se po repu staroga davno umrlog zmaja...
Očekuješ krušljivost na svakom koraku, rep je ipak čvrst, drži. Popesmo lepo rep.
E a na mestu gde se rep spaja sa telom...
Tražim put... put mi se otkriva uz glavljenje jednog od užadi negde usput. Razvezujem jedno od užadi sa sebe (procenio sam da mi je bezbednije da penjem na jedan nezaglavljeni half nego da me onaj jedan zaglavljeni drži dole da ne mogu da prođem detalj). Prolazim detalj obišavši krušliv deo tj. ono što prepoznajem kao  zonu jačeg nabiranja. Pravim štand, penjem dalje kao 2.
i ONO novo iskustvo...
Penjanjem sportskih smeri OVO nećete doživeti: Ulazim u detalj koji se sastoji od vazduha većinom....
Stene ima šidrine oko 30 cm dužine oko 1m ostalo je VAZDUH. Penjanjem raznoraznih sportskih smeri za vežbu navikoh da STENE uvek ima! Hvatova može da nema, gazova može da nema, ali je tu uvek iznad/oko vas NEKO parče stene. E ovde je toga nestalo.  Stene ima samo ispod. Samo je tu to gornjepomenuto parčence pred vama, fizički ocena nekih 4 ali treba prepodesiti psihu na to. Hmm kakav li je tek „greben prestola“...
Prođosmo i to sve. U steni ostavismo 2 dobra klina u 5/8 i 7/8 cugovima.
Aca
Aca

Broj poruka : 34
Lokacija : Majcica Zemljica
Datum upisa : 30.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu